Dünya programcılar günü

Bu yazıya “Dünya programcılar günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlandı” diyerek başlamayı kesinlikle çok isterdim 🙁

Ama tabi ki durağan ve çoğu yazılımla uğraşan coder’ın haberi bile olmadan geçti.

Peki Dünya Programcılar günü ne zamandır?

Her yılın 256. günü dünya genelinde Programcılar Günü (Programmers’ Day) olarak kutlanmakta. Öncelikle tanıdığım yada tanımadığım tüm coder arkadaşlarımın 13 Eylül’e (artık yıllarda 12 Eylül) denk gelen  programcıların gününü yürekten kutluyorum.

Programcılar günü başta Rusya olmak üzere birkaç ülkece resmen tanınan ve kabul edilen bir gündür.

Bu özel gün, bir yazılım şirketi olan Parallel Technologies çalışanı Valentin Balt ve Michael Cherviakov tarafından önerilerek 2002 yılının başlarında, bu günü Programcı’nın resmi Günü olarak kabul etmek için Rusya hükümetine imzalaması için bir dilekçe olarak sunuldu.. 24 Temmuz 2009’da, Rusyadaki Communications and Mass Media adlı şirket, Programcı Günü olarak yeni profesyonel bir tatil için bir yönetici düzeni taslağı olarak yayınladı. 11 Eylül 2009’da Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev kararı imzaladı.

Artık imzalanan bu kararnameyle, 13 Eylül (artık yıllarda 12 Eylül) günü, resmi “Programcılar Günü” olmuş. 

Bu tarihe kadar dünyadae (en azından bazı ülkelerde) bilgisayar programcıları tarafından gayriresmi olarak kutlanan “Programcılar Günü”, Rusya ve bu kararı tanıyan birkaç ülkede daha, “mesleki tatil günü” ilan edilmiştir..Rusya’da farklı meslek gruplarına yönelik çok sayıda resmi tatil günü bulunmaktadır ve bunlar (diğer meslek grupları için) iş günleri olarak kalmakla birlikte resmi takvimlerde yer almaktadır..

 

Tabiki yalnızca bilgisayar programcıları için tatil ilan edilen bu gün için yılın 256. gününün seçilmesininde bir nedeni var. Şöyleki 256’nın, tek bir bayt (8 bit) ile ifade edilebilen tamsayıların toplam sayısı ve 2’nin 365’ten küçük en büyük katı olması öngörülmüştür..

Programlamaya gönül vermiş herkesim Dünya Programcılar Günü’nün kutlu olması dileklerimle, herkese bol kodlu günler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir